towarzyszenie w porodzie

Na czym polega opieka okołoporodowa douli?

W ramach wsparcia okołoporodowego, poznajemy się jeszcze, gdy jesteś w ciąży. Spotkamy się przed porodem co najmniej dwa razy. Na pierwszym spotkaniu omawiamy Twoje potrzeby i oczekiwania. Czas podczas spotkań poświęcamy temu, czego potrzebujesz:

  • przygotowaniu do porodu – zarówno emocjonalnym, jak praktycznym,
  • sformułowaniu Twoich porodowych potrzeb,
  • opracowaniu planu porodu,
  • wyborem miejsca do porodu,
  • pracy z oddechem i relaksowaniem ciała, które przyda się podczas porodu.

Podczas porodu towarzyszę Ci w wybranym przez Ciebie miejscu porodu. Wspieram Ciebie, a także Twojego partnera przez czas trwania porodu. Celem mojej obecności, jest tworzenie przestrzeni, w której będziesz czuła się najbardziej, jak to możliwe, bezpieczna i zrelaksowana:

  • daję Ci wsparcie emocjonalne – zwykle w ostatnich dniach przed porodem i gdy pojawiają się pierwsze skurcze, jesteśmy w częstym kontakcie telefonicznym,
  • gdy dajesz mi znać, przyjeżdżam do domu lub do szpitala i pozostaję z Tobą aż do końca porodu,
  • w trakcie porodu towarzyszę Twoim przeżyciom – emocjom, które się pojawiają, doznaniom pochodzącym z ciała,
  • pomagam zmienić pozycję, wejść do wanny, napić się wody itd.,
  • masuję Twoje plecy, twarz, głowę albo wspieram w tym partnera,
  • daję Ci wskazówki, jak możesz oddychać w sposób, który ułatwi Ci rozluźnienie się,
  • proponuję pozycje ciała, które mogą dać Ci ulgę i daję inne wskazówki, które pomogą Ci się zrelaksować.

Po urodzeniu przez Ciebie dziecka, towarzyszę Wam przez kolejne 2h.

Po porodzie wspieram Cię podczas pierwszych 6 tygodni po urodzeniu dziecka. Co najmniej dwa razy odwiedzam Cię w domu. Pozostajemy też w kontakcie telefonicznym.

Czy doula to położna?

W Polsce doule działają od kilkunastu lat i niektóre sprawy mogą nie być jasne.
Pierwsze pytanie, jakie często pada: czym różni się doula od położnej? A może to to samo?
Położna ma wykształcenie medyczne i zajmuje się podczas porodu wszystkimi jego medycznymi aspektami, w tym bezpieczeństwem matki i dziecka. Położna posiada przygotowanie, aby przyjąć poród- podczas fizjologicznego porodu obecność lekarza nie jest potrzebna, ale konieczna jest obecność wykwalifikowanej położnej.
Natomiast doula nie ma przygotowania medycznego i nie zajmuje się sprawami medycznymi. Nie podejmuje żadnych decyzji dotyczących przebiegu porodu czy koniecznych interwencji.
Doula towarzyszy kobiecie – jest obecna i całą swoją uwagę poświęca wsparciu kobiety. Jej wsparcie jest ciągłe – wspiera kobietę już w ciąży, podczas porodu, a także po porodzie. Tak było od wieków – kobietom podczas porodu towarzyszyły inne, doświadczone w macierzyństwie kobiety.
Czasami łatwo jest myśleć o ciąży i porodzie jako tylko zjawiskach medycznych, fizjologicznych. Ale każdy, kto był w ciąży wie, że ciało, emocje, tożsamość są w tym czasie powiązane. Tak samo dzieje się podczas porodu. W tym procesie jest właśnie miejsce na wsparcie douli. A co ono właściwie daje?

Dlaczego miałabym rodzić z doulą?

Obecność douli daje komfort kobiecie w ciąży i podczas porodu. Czy ma to jednak przełożenie na jakieś konkretne efekty? Współczesne doule pracują w Stanach Zjednoczonych od lat 80. i to tam badano, jak ich obecność wpływa m.in. na przebieg porodu. Medyczne badania pokazały, że porody, w których kobietom towarzyszy doula, rzeczywiście przebiegają nieco inaczej. W jednym z badań, w którym wzięło udział 600 kobiet, stwierdzono, że obecność douli:
– skraca czas porodu,
– przyspiesza postępowanie rozwarcia,
– wiąże się z lepszym stanem dziecka po porodzie (wyższa punktacja w skali Apgar w 1 i 5 minucie).
Co to za cuda? Doula nie ma przecież żadnych supermocy🙂 Sądzę, że to skutek większego poczucia bezpieczeństwa kobiet, które mają takie wsparcie. Poród jest procesem, w którym poczucie bezpieczeństwa jest bardzo ważne – gdy czujesz się bezpieczna (i nie pojawią się przeszkody natury medycznej), jest większa szansa, że poród będzie przebiegał bez zakłóceń. Możliwość właśnie takiego porodu, w poczuciu bezpieczeństwa i wsparcia, powinna należeć do każdej kobiety.
Jeśli ciekawią Cię wyniki badań medycznych dotyczących obecności douli przy porodzie, możesz zajrzeć np. do tego artykułu (w języku angielskim) lub książki ginekolożki, dr nauk medycznych Christiane Northrup Ciało kobiety, mądrość kobiety.

To są dane z badań, ale dla wielu kobiet, to nie one się liczą, ale pragnienie, aby zapewnić sobie podczas porodu takie wsparcie, jakie będzie dla nich najlepsze. Chcą towarzyszenia i opieki innej kobiety, która ma własne doświadczenie macierzyństwa, wierzy w Ciebie i moc, jaką ma Twoje ciało.

Czy doula towarzyszy tylko w porodzie fizjologicznym?

Doula wspiera w takim porodzie, jaki wybiera kobieta i w takim, jakim jest. Przed porodem mamy różne wyobrażenia i oczekiwania- doula jest po to, aby wesprzeć kobietę w jej wyborach. Może towarzyszyć w porodzie fizjologicznym i w porodzie ze znieczuleniem, a także w porodzie przez cesarskie cięcie. To, co jest ważne to kobieta i jej dziecko- w centrum uwagi douli jest właśnie kobieta i jej doświadczenie, a nie sposób porodu.
Niektóre kobiety rodzą bez znieczulenia i czują się z tym świetnie. Inne już przed porodem wiedzą, że będą chciały mieć znieczulenie lub są otwarte na taką możliwość i proszą o nie w trakcie. Chciałabym, żeby kobieta miała realną możliwość wyboru i mogła zasięgnąć rzetelnych informacji przed porodem, żeby podjąć najlepszą dla siebie decyzję. Jeśli jest tak, że chcesz rodzić naturalnie, ale masz swoje obawy – pomogę Ci znaleźć sposoby na zajęcie się tym lękiem, tak aby Cię wspierał, a nie ograniczał.
Rolę douli rozumiem jako wspieranie kobiety w jej wyborach– doula nie będzie oceniała Twoich decyzji ani próbowała na nie wpłynąć. To Ty masz w sobie wszystkie odpowiedzi.

Od czego zacząć?

Najlepiej od spotkania! Zadzwoń albo napisz do mnie i umówimy się na bezpłatne spotkanie, żebyśmy mogły się poznać i sprawdzić, jak mogę Cię wesprzeć w Twojej porodowej drodze.

Chcesz dopytać o szczegóły? Przyślij mi maila: sameswoje@gmail.com lub wypełnij poniższy formularz:

%d bloggers like this:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close