towarzyszenie w porodzie

Na czym polega opieka okołoporodowa douli?

W ramach wsparcia okołoporodowego, poznajemy się jeszcze, gdy jesteś w ciąży. Spotkamy się przed porodem co najmniej dwa razy. Na pierwszym spotkaniu omawiamy Twoje potrzeby i oczekiwania. Czas podczas spotkań poświęcamy temu, czego potrzebujesz:

 • przygotowaniu do porodu – zarówno emocjonalnym, jak praktycznym,
 • sformułowaniu Twoich porodowych potrzeb,
 • opracowaniu planu porodu,
 • wyborem miejsca do porodu,
 • pracy z oddechem i relaksowaniem ciała, które przyda się podczas porodu.

Podczas porodu towarzyszę Ci w wybranym przez Ciebie miejscu porodu. Wspieram Ciebie, a także Twojego partnera przez czas trwania porodu. Celem mojej obecności, jest tworzenie przestrzeni, w której będziesz czuła się najbardziej, jak to możliwe, bezpieczna i zrelaksowana:

 • daję Ci wsparcie emocjonalne – zwykle w ostatnich dniach przed porodem i gdy pojawiają się pierwsze skurcze, jesteśmy w częstym kontakcie telefonicznym,
 • gdy dajesz mi znać, przyjeżdżam do domu lub do szpitala i pozostaję z Tobą aż do końca porodu,
 • w trakcie porodu towarzyszę Twoim przeżyciom – emocjom, które się pojawiają, doznaniom pochodzącym z ciała,
 • pomagam zmienić pozycję, wejść do wanny, napić się wody itd.,
 • masuję Twoje plecy, twarz, głowę albo wspieram w tym partnera,
 • daję Ci wskazówki, jak możesz oddychać w sposób, który ułatwi Ci rozluźnienie się,
 • proponuję pozycje ciała, które mogą dać Ci ulgę i daję inne wskazówki, które pomogą Ci się zrelaksować.

Po urodzeniu przez Ciebie dziecka, towarzyszę Wam przez kolejne 2h.

Po porodzie wspieram Cię podczas pierwszych 6 tygodni po urodzeniu dziecka. Co najmniej dwa razy odwiedzam Cię w domu. Pozostajemy też w kontakcie telefonicznym.

Czy doula to położna?

W Polsce doule działają od kilkunastu lat i niektóre sprawy mogą nie być jasne.
Pierwsze pytanie, jakie często pada: czym różni się doula od położnej? A może to to samo?
Położna ma wykształcenie medyczne i zajmuje się podczas porodu wszystkimi jego medycznymi aspektami, w tym bezpieczeństwem matki i dziecka. Położna posiada kwalifikacje, aby przyjąć poród- podczas fizjologicznego porodu obecność lekarza nie jest potrzebna.
Natomiast doula nie ma przygotowania medycznego i nie zajmuje się sprawami medycznymi. Nie podejmuje żadnych decyzji dotyczących przebiegu porodu czy koniecznych interwencji.
Doula towarzyszy kobiecie – jest obecna i całą swoją uwagę poświęca wsparciu kobiety. Jej wsparcie jest ciągłe – wspiera kobietę już w ciąży, podczas porodu, a także po porodzie. Tak było od wieków – kobietom podczas porodu towarzyszyły inne, doświadczone w macierzyństwie kobiety.
Czasami łatwo jest myśleć o ciąży i porodzie jako tylko zjawiskach medycznych, fizjologicznych. Ale każdy, kto był w ciąży wie, że ciało, emocje, tożsamość są w tym czasie powiązane. Tak samo dzieje się podczas porodu. W tym procesie jest właśnie miejsce na wsparcie douli. A co ono właściwie daje?

Dlaczego miałabym rodzić z doulą?

Obecność douli daje komfort kobiecie w ciąży i podczas porodu. Czy ma to jednak przełożenie na jakieś konkretne efekty? Współczesne doule pracują w Stanach Zjednoczonych od lat 80. i to tam badano, jak ich obecność wpływa m.in. na przebieg porodu. Medyczne badania przeprowadzone zgodnie ze standardami naukowości pokazały, że porody, w których kobietom towarzyszy doula, rzeczywiście przebiegają nieco inaczej. W jednym z badań, w którym wzięło udział 600 kobiet, stwierdzono, że obecność douli:
– skraca czas porodu,
– przyspiesza postępowanie rozwarcia,
– wiąże się z lepszym stanem dziecka po porodzie (wyższa punktacja w skali Apgar w 1 i 5 minucie).
Co to za cuda? Doula nie ma przecież żadnych supermocy🙂 Sądzę, że to skutek większego poczucia bezpieczeństwa kobiet, które mają takie wsparcie. Poród jest procesem, w którym poczucie bezpieczeństwa jest bardzo ważne – gdy czujesz się bezpieczna (i nie pojawią się przeszkody natury medycznej), jest większa szansa, że poród będzie przebiegał bez zakłóceń. Możliwość właśnie takiego porodu, w poczuciu bezpieczeństwa i wsparcia, powinna należeć do każdej kobiety.
Jeśli ciekawią Cię wyniki badań medycznych dotyczących obecności douli przy porodzie, możesz zajrzeć np. do tego artykułu (w języku angielskim):
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3647727/

To są dane z badań, ale dla wielu kobiet, to nie one się liczą, ale pragnienie, aby zapewnić sobie podczas porodu takie wsparcie, jakie będzie dla nich najlepsze. Chcą towarzyszenia i opieki innej kobiety, która ma własne doświadczenie macierzyństwa, wierzy w Ciebie i moc, jaką ma Twoje ciało.

Czy doula towarzyszy tylko w porodzie fizjologicznym?

Doula wspiera w takim porodzie, jaki wybiera kobieta i w takim, jakim jest. Przed porodem mamy różne wyobrażenia i oczekiwania- doula jest po to, aby wesprzeć kobietę w jej wyborach. Może towarzyszyć w porodzie fizjologicznym i w porodzie ze znieczuleniem, a także w porodzie przez cesarskie cięcie. To, co jest ważne to kobieta i jej dziecko- w centrum uwagi douli jest właśnie kobieta i jej doświadczenie, a nie sposób porodu.
Niektóre kobiety rodzą bez znieczulenia i jest im z tym świetnie. Inne już przed porodem wiedzą, że będą chciały mieć znieczulenie lub są otwarte na taką możliwość i proszą o nie w trakcie. I czasami może to być bardzo, bardzo potrzebne. Chciałabym, żeby kobieta miała realną możliwość wyboru i mogła zasięgnąć rzetelnych informacji przed porodem, żeby podjąć najlepszą dla siebie decyzję. Jeśli jest tak, że chcesz rodzić naturalnie, ale masz swoje obawy – pomogę Ci znaleźć sposoby na zajęcie się tym lękiem, tak aby Cię wspierał, a nie ograniczał.
Rolę douli rozumiem jako wspieranie kobiety w jej wyborach– doula nie będzie oceniała Twoich decyzji ani próbowała na nie wpłynąć. To Ty masz w sobie wszystkie odpowiedzi 

Od czego zacząć?

Najlepiej od spotkania 🙂 Zadzwoń albo napisz do mnie i umówimy się na bezpłatne spotkanie, żebyśmy mogły się poznać i sprawdzić, jak mogę Cię wesprzeć w Twojej porodowej drodze.

Chcesz dopytać o szczegóły? Przyślij mi maila: sameswoje@gmail.com lub wypełnij poniższy formularz:

search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close