o mnie

Nazywam się Basia Röhrborn, jestem doulą. Jestem także psycholożką, od 2013 roku organizuję i prowadzę warsztaty i kręgi dla kobiet.

Pomagam kobietom w ciąży i mamom przeżyć ciążę, poród i okres po porodzie tak, by były dla nich źródłem radości i siły.

Robię to, ponieważ wchodzenie w macierzyństwo jest okresem, kiedy wiele się zmienia. Każdy ma dobre rady, ale trudno o prawdziwie wartościowe wsparcie – kiedy nie ciążą na nas oczekiwania innych, nie jesteśmy oceniane, mamy pełną uwagę drugiej osoby.

Pierwszy raz poczułam, że to jest właśnie to, co chciałabym robić, kiedy byłam w pierwszej ciąży. Uświadomiłam sobie, że przekaz, który otrzymałam „od zawsze” -że poród to straszne przeżycie dla kobiety, okupione wielkim cierpieniem- może nie być prawdziwy. Czułam się, jakbym zaglądała do tajemniczego ogrodu. Byłam zaskoczona tym, jak przeżywałam zmiany zachodzące w moim ciele – obawiałam się ich, a tymczasem czułam się tak silna jak nigdy dotąd.

Usłyszałam wtedy o zawodzie douli, która wspiera kobiety we wchodzeniu w macierzyństwo, i pomyślałam, że bardzo chciałabym być właśnie kimś takim. Kimś kto niesie pozytywny przekaz siły i piękna, które mogą płynąć z doświadczenia początków macierzyństwa.

Jako młoda mama mocno odczuwałam, jak wielką siłę ma dla mnie wsparcie innych kobiet. Gdy kilkanaście miesięcy później wracałam do mojej pracy psychologa, wiedziałam już, że chcę prowadzić grupy wsparcia dla młodych mam. Tak też się stało i spotkania, które prowadziłam dały mi więcej satysfakcji niż wszystkie dotychczasowe działania zawodowe. Dawałam z siebie to, co jest moją siłą – uważność na innych, wrażliwość, ciekawość. I obserwowałam, jak wspaniale kobiety wspierają się nawzajem. Szczególnie poruszały mnie momenty, gdy ich twarze były ożywiane, rozświetlane od środka emocjami, które zostawały nazwane, wypowiedziane, uznane.

Gdy dowiedziałam się, że jestem w drugiej ciąży, wiedziałam, że poproszę o towarzyszenie mi doulę. Zdecydowałam, że zrobię wszystko, co będę mogła, aby było to najlepsze dla mnie doświadczenie. Wykonałam wiele pracy z własnymi obawami i negatywnym przekazem o kobiecej cielesności i porodzie. Przeżyłam ciążę, która była dla mnie pięknym okresem przybliżania się do własnego ciała i duszy. I doświadczyłam pięknego, dobrego porodu. Było to przeżycie nieporównywalne z niczym innym, czułam się całkowicie na swoim miejscu, szczęśliwa i rozluźniona, a poród niósł moją córeczkę prosto w moje ramiona.

Jeszcze zanim to się stało, postanowiłam, że zostanę doulą i przeszłam odpowiednie szkolenie. Być doulą oznacza dla mnie uznawać jako wartościowe wszystko, co niesie ze sobą bycie kobietą i macierzyństwo i wspierać kobietę w podejmowaniu najlepszych dla niej decyzji.

Moją misją jest towarzyszenie kobiecie w przeżywaniu ciąży, porodu i okresu po porodzie, tak, aby czuła się cały czas sobą, czuła, że jest w najlepszym dla siebie miejscu.

Moje droga zawodowa i kwalifikacje

Do swojego obecnego sposobu pracy dochodziłam równolegle dwiema drogami: jedna jest związana z bliskim mi porozumieniem bez przemocy (NVC). Zainspirowana właśnie NVC , w 2014 roku ukończyłam pierwszy etap Szkoły Trenerów Komunikacji opartej na Empatii prowadzonej przez Dojrzewalnię i od tej pory to podejście wciąż mi towarzyszy.

Korzystam też z technik pracy z ciałem. Od pięciu lat praktykuję jogę i z niej również nieustannie czerpię w swojej pracy.

Jestem absolwentką 5-letnich studiów psychologicznych, uzupełniających studiów pedagogicznych oraz Gender Studies w IBL PAN.

Ukończyłam szkolenie dla doul organizowane przez Stowarzyszenie Doula w Polsce.

Jestem członkinią Stowarzyszenia Doula w Polsce i w mojej pracy kieruję się kodeksem etycznym Stowarzyszenia.

940_626_fit_original_99_tthhac.jpeg

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close