o mnie

Jestem psycholożką, terapeutką, doulą.

Prywatnie –przyjaciółką, partnerką i mamą w patchworkowej rodzinie.

Towarzyszę terapeutycznie kobietom czerpiąc z uważności, metod pracy z ciałem.

Wspieram kobiety w ciąży i okresie okołoporodowym, doświadczające stresu, napięć psychosomatycznych, poszukujących w obszarze seksualności.

Robię to, ponieważ żyjemy w świecie, w którym często zapominamy o ciele. Kobiece ciało poddawane jest wielu oczekiwaniom i restrykcjom. Tymczasem przez kontakt z ciałem odzyskujemy kontakt z samą sobą, ze swoją intuicją, emocjami, pragnieniami. Możemy żyć życiem, które jest pełniejsze, bardziej świadome i bardziej połączone – ze sobą i innymi.

Pierwszy raz poczułam, że to jest właśnie to, co chciałabym robić kiedy będąc sama w ciąży, doświadczyłam swojego ciała w zupełnie nowy sposób.

Już jako mało dziewczynka uczyłam się, że moje ciało jest oceniane, że powinno wyglądać w określony sposób. Czułam, że kobiece ciała poddawane są ocenie i zawsze niedoskonałe. W dodatku moje ciało nie chciało ze mną współpracować – byłam leworęczna i „brzydko” pisałam, nie wychodziły mi zadania na wf’ie.

Dużą część mojego życia spędziłam nie mając kontaktu z ciałem. Uwielbiałam czytać i rozmawiać. Chciałam pomagać innym i skończyłam studia psychologiczne, na których nauczyłam się bardzo dużo o – o rozwoju człowieka, emocjach, mózgu i calym układzie nerwowym. Przeżywałam dużo i mocno, ale nie do końca potrafiłam nazwać swoje uczucia i o nie zadbać.

Dopiero doświadczenie ciąży i rozpoczęcie praktyki jogi po raz pierwszy w życiu pozwoliło mi doświadczać ciała z pełną świadomością. Ciała, takiego jakim jest – nie myśli o nim, czy oceniania, czy na pewno jest takie, jakie powinno być.

Kiedy w dorosłości zaczęłam odzyskiwać kontakt z moim ciałem, przekonałam się, że dużą część mojego życia spędziłam „w głowie”. Okazało się, że to, co pomijałam, jest ogromnym bogactwem. W międzyczasie odbyłam swoją pierwszą, tradycyjną terapię, zaczęłam uczyć się nowego sposobu komunikowania się ze sobą i z innymi, w którego jądrze są potrzeby – takie same u każdego człowieka. Ale żeby wiedzieć, czego potrzebujemy, musimy najpierw rozpoznać emocje, które mówią nam o tym, jakie nasze potrzeby są zaspokojone, a jakie nie.

I tak znów wracałam do ciała – bo żeby wiedzieć, jakie emocje przeżywam, trzeba najpierw poczuć je w ciele.

Zaczęłam poznawać siebie na nowo – przez jogę, ruch spontaniczny, taniec, medytację, tantrę, i po prostu bycie ze sobą, dawanie sobie uwagi.

Przekonałam się, że moje ciało reaguje czule na myśli, którymi się karmię. Przygotowując się do drugiego porodu wzięłam udział w pierwszej w moim życiu sesji Somatic Experiencing. To doświadczenie było niezwykle poruszające i zupełnie czym innym, niż się uczyłam podczas mojej akademickiej edukacji. Zaufanie do terapeutki i do procesu, w którym byłyśmy zaowocowało niesamowitym doświadczeniem, w którym dotykając tego co trudne, cały czas, prowadzona przez terapeutkę, korzystałam z moich własnych zasobów, doświadczeń. Byłam tym zafascynowana.

Zachwyciłam się też procesem, jaki przechodzi ciało kobiety w trakcie ciąży i porodu. Przekonałam się, jak wiele zmienia bycie otwartą na niewiadomą, na jego naturalny rytm i przebieg. Zostałam doulą i od tego czasu towarzyszyłam w porodach i pracowałam jako psycholog z dziećmi.

Często po wsparcie okołoporodowe zwracały się do mnie kobiety, które rodziły nie pierwsze, ale drugie lub kolejne dziecko. Okazało się, że potrzebują często przepracowania swojego wcześniejszego doświadczenia porodowego.

I tak, nieco okrężną drogą, od edukacji akademickiej, przez własne doświadczenia pracy z ciałem i towarzyszenia kobietom w nawiązywanie kontaktu z ciałem podczas ciąży i porodu, rozpoczęłam pracę terapeutyczną.

Tym, co wnoszę do procesu terapeutycznego jest moja wiedza i doświadczenie, ale przede wszystkim to co się dzieje tu i teraz: moja świadoma obecność. Wiara w naturalne procesy, które pomagają nam wracać do równowagi i uzdrawiać to, co trudne czy bolesne. Moja energia i gotowość towarzyszenia Tobie w tym, co przeżywasz.

Wykształcenie i kwalifikacje

Jestem psychologiem – ukończyłam 5-letnie magisterskie studia psychologiczne o specjalności psychologia kliniczna (KUL, 2009). W trakcie studiów w ramach stypendiów studiowałam psychologię na Uniwersytecie Jagiellońskim i Vrije Universiteit w Amsterdamie.

Jestem absolwentką uzupełniających studiów pedagogicznych oraz Gender Studies w IBL PAN.

W 2014 roku ukończyłam pierwszy etap Szkoły Trenerów Komunikacji opartej na Empatii prowadzonej przez Dojrzewalnię i od tej pory to podejście wciąż mi towarzyszy.

W 2020 r rozpoczęłam 3,5 letnie szkolenie terapeutyczne Somatic Experiencing.

Odbyłam terapię własną w różnych modalnościach (psychodynamicznym/ systemowym, integracyjnym, somatycznym).

Swoją pracę poddaję regularnej superwizji.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close